CAUSA ET EFFECTUS
HEM
ZUFI PRODUCTIONS
Nyheter
Om ZUFI
Kontakt
Partners NOTIZ
SEKTIONER
Publikationer
Film
Events
ZUFI PRODUCTIONS

ZUFI Productions står för att produktion av text och blandad media sker inom ramen för ZUFIs verksamhetsutformning.

Kontakta ZUFI för beställningar eller vidare information.

Publikationer


 

Utveckling av integrationspolitiken

 en artikelsamling om aktuella integrationspolitiska frågor

Henrik Emilsson ISBN 978-91-975311-4-6

Under åren 2004 till 2006 arbetade Henrik Emilsson som utredare på Integrationsverkets stab. Under sin tid här tog han bland annat fram ett par underlag till ledningen för Integrationsverket, dessa underlag har tidigare inte publicerats. Författaren och ZUFI har nu valt att publicera ett par av dessa i en artikelsamling bestående av 5 delrapporter. Rapporter handlar om medborgarskap, arbetskraftsinvandring, Kanadas integrationspolitik, positiv särbehandling och avhandlingar om svensk integrationspolitik

Delrapporterna har några år på nacken, men håller fortfarande förvånansvärt väl. Inriktningen och principerna bakom den svenska integrationspolitiken är desamma idag under den borgerliga regeringen som de varit under tidigare socialdemokratiskt styre. Frågan om den demografiska utmaningen och arbetskraftsinvandring pågår bland annat inom regeringens globaliseringskommission. Dessa texter kan bidra till att bredda diskussionen och är därför fortfarande aktuella idag 2008.   

 

ZUFI och författaren tillhandahåller här artikelsamlingen som en pdf.

 


KVIETISM

 en bok om Wittgenstein, buddhism, färger, allt och inget

Stefan Persson ISBN 978-91975311-3-9

KVIETISM – En bok om Wittgenstein, buddhism, färger, allt och inget är ett försök på att få läsaren att acceptera obeständigheten och samtidigt
njuta av livet. Det är en utveckling av en kvietistisk position som för tillbaka filosofin från metafysiken till människan, den största av alla skapande krafter. Kvietismen omnämns ofta i filosofisk litteratur, men det finns få utvecklade argument för positionen. Definitioner som ges är ofta korta konstateranden att kvietister avvisar metafysiska frågor som omöjliga. Kvietismen likställs ofta med nihilism och avsaknaden av en tydlig definition
leder ofta till en sammanblandning av filosofisk och teologisk kvietism.


Ett viktigt syfte med KVIETISM – En bok om Wittgenstein, buddhism, färger, allt och inget är att formulera en programförklaring för en kvietistisk
position inom filosofin. Inspirationskällorna är främst Ludwig Wittgenstein och den buddhistiska skolan Prasangika Madhyamaka, representerad av Tsong Khapa och mKhas grub rje. Boken är också ett bud på hur man kan vända handen som håller fast i våra färger, så att man kan släppa det metafysiska greppet om dessa och ändå ha dem kvar. Ett berömt citat av Ludwig Wittgenstein fungerar som guide på vägen mot målet.
“It is not a something, but not a nothing either.”

 

ZUFI och författaren tillhandahåller här boken som en pdf.

Boken kan även beställas som paperback mot en kostnad på 150 SEK (frakt tillkommer), beställ här

 


Bokslut från "Somalierturnén" 2007

Sista veckan i augusti 2007 genomfördes en turné med tre gäster från Minneapolis, Minnesota, USA, till storstäderna i Sverige – i tur och ordning Göteborg, Malmö och Stockholm – samt till Roskilde i Danmark. Syftet var att möjliggöra ett utbyte av erfarenheter om somaliernas situation i Sverige och Danmark respektive Minnesota. Vilka slutsatser låter sig dras efter detta utbyte? Denna skrift ger en uppföljning och summering av ”somalierturnén” i ord och bild.

 

Ladda ner skriften som Pdf här

 

Läs mer...

Artikel av Henrik Emilsson om Somaliers Arbetsmarknadssituation (2008)

 


 

SOCIAL-ENTREPRENÖREN

Jan-U. Sandal ISBN 978-82-300-0338-1

Boken presenterar teorier och principer om socialt entreprenörskap. I boken presenteras en rad ledande sociala entreprenörer och deras praktiska hantering av problem inom socialt entreprenörskap. Boken är en viktig källa till information och kunskap för de som arbetar med frågor relaterade till finansiering, produktion och fördelning av social omsorg samt de som arbetar med frågor som berör transformation och etablering av nya näringsgrenar inom den sociala sektorn.

Köpa boken (boken finns endast på norska):

Social-Entreprenören, kan beställas här. Boken kostar 220 SEK (frakt tillkommer).


 

 

 

SJÄLFÖRSVAR

Igor Ardoris ISBN - 978-91-975311-2-2

Vi lever i en intressant tid. Det ökande välståndet driver fram ökade valmöjligheter och större flexibilitet. Allting flyter. Dessa i grunden positiva saker kan ibland också leda till tillstånd av konstant stress, tomhet, besvikelse, missnöje, trötthet och en malande känsla av att inte räcka till. Oavsett vad vi tycker om denna utveckling så är den redan här, vi kan inte tänka eller välja bort den. Vad vi gör med den och hur vi hanterar den kan vi däremot fortfarande välja. I dagens samhälle behöver vi därför allt oftare rusta oss med ett Själförsvar snarare än ett självförsvar. I denna bok förklarar författaren Igor Ardoris hur ett effektivt Själförsvar kan byggas upp och bibehållas genom ett enkelt träningsprogram. Alla kan ta del av principerna bakom ett väl fungerande själförsvar och därmed öka sin förmåga att delta fullt ut i livet. Boken innehåller en DVD med filmade samtal kring principerna för ett Själförsvar och ljudspår för träningsprogrammet. Med förord av Lars-Eric Uneståhl, rektor för Skandinaviska Ledarhögskolan.

 

 

Köpa boken:

Själförsvar, kan beställas här. Boken kostar 150 SEK (frakt tillkommer).

 

 


 

 

 

 

 

 

Somalier i Minneapolis- en dynamisk affär
Benny Carlsson, 2006. ISBN - 91-975311-1-1
"I början av 1990-talet gick en flyktingvåg från Somalia ut över världen. I dag finns i runda tal 20 000 somalier i Sverige. I Minnesota i USA finns ungefär lika många. Bland somalierna i Minnesota är andelen sysselsatta betydligt högre än i Sverige – kanske dubbelt så hög. De flesta somalier i Minnesota är koncentrerade till Minneapolis. Denna etniska enklav sjuder av ekonomisk aktivitet. Här finns mängder av somaliska restauranger och butiker – bl.a. ett flertal somaliska \”shopping malls\” – och det är inte svårt att hitta somalier som är stolta över sina framgångar och utstrålar framtidstro.

Det förefaller som om Minnesota och Minneapolis erbjuder en med amerikanska mått mätt god social service tillsammans med de gängse amerikanska kraftfulla incitamenten för arbete och företagande. Detta i kombination med enklavekonomins dynamik har lett till en imponerande självorganisering för att hantera den egna gruppens behov, även om man ännu så länge ingalunda kan tala om att gruppen lever i välstånd.

Den somaliska enklaven i Minneapolis är väl värd att studera i syfte att finna förklaringar till dess dynamik, förklaringar som kan ge lärospån att omsätta även i andra miljöer."

Köpa boken:

Somalier i Minneapolis - en dynamisk affär, kan beställas här. Boken kostar 100 SEK (frakt tillkommer).

 

Sagt om Somalier i Minneapolis:

Sydsvenska Dagbladet 1

Sydsvenska Dagbladet 2

Sydsvenska Dagbladet 3

Dagens Industri

Dalademokraten

Svenskt Näringsliv

LO

Centerpartiet

Lunds Universitet

Riksdagens Socialutskott

i&m (Invandrare & Minoriteter)

The Economist

Sunt Förnuft nr: 3 2006

Svenska Dagbladet, Ledare 19/2 2006

 


 

 

 

 

 

 

 

Taming Integration: In the crossfire between interests and good intentions
by Dr. F. Rakar, 2005. ISBN 91-975311-0-3
"The Swedish state and its institutions can be described as shaped around the conflict between work and capital, leaning heavily toward the worker's side. Its institutions are built to try and harness or neutralise this conflict in society, to the advantage of the originally "weaker" side. But in the case of integration, the conflict is not between labour and capital, and not necessarily between rich and poor, which would enable the state to draw on its re-distributive institutions. Instead, it is a classic conflict between insiders and outsiders, in a struggle that shows every sign of developing durable inequalities within society. Therefore, when taming the process of integration, the state is re-enforcing the stronger side's position, despite its good intentions.

The Swedish Integration Board is thus caught in the crossfire between interests and good intentions and this dissertation shows why and how the institutional structure of the Swedish integration policy should change, in order to break this viscous circle and improve implementation. In so far, this dissertation says little about how to create a climate of better integration processes in society, or indeed how to define integration in the first place. It is more concerned with the beureaucratic or administrative problems of implementation, something that gets extra tricky when dealing with very complex
social processes like integration."


Film  (För att se filmklipp behöver du QuickTime)


KALI´s SON - En film om Jonas Hellborg (13 min)

Kali´s son är ett dokumentärfilmsprojekt med utgångspunkt i Jonas Hellborgs musik och hans relation

till Indien och den Vediska filosofitraditionen. Filmen blandar musikframträdande med diskussioner

och intervjuer kring musik och livet/döden. Filmen är en ZUFI produktion i samarbete

med Conjunctionimages. Klipp från filmen 1 och 2

 

 


 

Exploring Regent´s canal (3 min)

En kortfilm av Fabian Svensson och Markus Bergström producerad av ZUFI produktion.

Filmen kan ses här

 

 

 

 

 


 

 Three Men (2 min)

  En kortfilm av Fabian Svensson producerad av ZUFI produktion

  Filmen kan ses här

 

 

 

 

 


Events


 

 

 

Tre Seminarier om Somalier i Minneapolis

I slutet av augusti månad kommer ZUFI i samarbete med Amerikanska ambassaden och representanter för de tre storstäderna i Sverige att arrangera tre seminarier med utgångspunkt i boken Somalier i Minneapolis – en dynamisk affär. Seminarierna gästas av representanter från den somaliska enklaven i Minneapolis. Läs mer om respektive seminarium nedan;

 

 

Inbjudan och Program:

Göteborg 28/8 - 2007

Malmö 29/8 - 2007

Stockholm 30/8 - 2007

 

 

____________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Två seminarium om SJÄLFÖRSVAR

 

ZUFI Productions i samarbete med SJÄLFÖRSVAR.SE presenterar ett unikt tillfälle att ta del av tre insiktsfulla profilers tankar kring kroppens, intellektets och känslornas betydelse i våra liv. Under seminariet kommer det ges konkreta verktyg för att utveckla ett fungerande själförsvar för att med större lätthet hantera motgångar och förverkliga ambitioner i arbets- och yrkesliv.

 


Japanscapes: Fotografi utställning
Conjunction Malmö i samarbete med ZUFI Productions presenterar..
Japanscapes presenteras på Biograf Spegeln (Stortorget 29 Malmö) från 21 oktober - 30 november 2005. Temat är, som namnet antyder, Japans urbana mångfald.

         
HEMZUFI PRODUCTIONSNyheterOm ZUFIKontaktPartners